środa, 18 września 2013

Moje kłódeczki

Mam w swoich zbiorach mini muzealnych dwie kłódeczki...
Większa z nich firmy Vaterland przez kilkadziesiąt lat wisiała przy drzwiach od stryszku w budynku gospodarczym Pradziadka Henryka. Jest ogromna, masywna, posiada klucz, ale mechanizm chodzi bardzo ciężko i nawet taka baba jak ja nie może go samodzielnie otworzyć. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych bliższych danych  na temat daty czy miejsca powstania. I tu kłania się zaniedbany, odrzucony, niekochany fakultet z języka niemieckiego...bo na stronach niemieckojęzycznych na pewno bym coś znalazła. Temat pozostaje otwarty, może jakiś znajomy germanista poświęci trochę czasu, zagrzebie w worze Google i coś znajdzie...



Rozmiar kłódki Vaterland w porównaniu z łyżeczką.



















Stan techniczny kłódki jest bardzo dobry. Posiada jedynie małe wgniecenie po lewej stronie. Może jakiś desperat próbował ją otworzyć bez klucza:)




Klucz do kłódki Vaterland

















Nazwa firmy Vaterland napisana nietypową czcionką
















Druga kłódka, znacznie mniejsza, nie posiada klucza i jest zamknięta. Wszystko wskazuje na to, że została wyprodukowana w Niemczech na początku XX wieku w zakładzie Freidricha Sengpiela.
Kłódki Sengpiela były produkowane  w pięciu rozmiarach:
A - 6.0cm x 8.8cm x 1.93cm - 326 gramów
B - 6.7cm x 10.0cm x 2.03cm - 432 gramy
C - 7.9cm x 11.8cm x 2.41cm - 695 gramów
D - 9.3cm x 13.8cm x 2.64cm - 1023 gramy
E - 10.4cm x 15.5cm x 2.86cm - 1222 gramy

Kłódki miały nadane numery. Do tej pory znaleziono kłódki z numerami 1-12, 4 A i 19; niektóre nie miały numerów. Być może nr 19 był wykonany na specjalne zamówienie klienta, ponieważ do dziś nie pojawiła się żadna z numerami 13-18.
Chociaż kłódki mają takie same numery, mechanizmy zamykające są różne, a więc nie można stosować zamiennie kluczy. Każdy klucz jest dopasowny indywidualnie do kłódki.
Fabrycznie były pomalowane na kolor srebrny i na niektóych z nich nadal widać ślady farby. Moja kłódka w celu odświeżenia została wyczyszczona i przemalowana na kolor czarny.

Zasuwka w mojej kłódce jest wykonana z mosiądzu i ma kształt liścia dębu i żołędzia. Młodsze modele były zrobione ze stopów.





Zasuwka w kształcie liścia dębu i żołędzia















Odnaleziono jedną kłódkę w całości wykonaną z mosiądzu (nr 4A), pozostałe obudowy i pałąki to odlew z żelaza.Większość z zachowanych kłódek pochodzi z terenu Niemiec i Polski, chociaż znajdowano też pojedyncze egzemplarze, które wywędrowały do Francji, Litwy, na Białoruś a nawet do U.S.A.

W 1879 Friedrich Sengpiel opatentował w Niemczech i Wielkiej Brytanii pod numerem 5661
"Resilient Keyhole Cover", czyli sprężynującą zasuwkę na dziurkę od klucza. W patencie nie była wprost wspomniana kłódka, więc nie ma do końca pewności czy patent dotyczył samej zasuwki, czy też kłódki z zasuwką. Friedrich Sengpiel stworzył Sengpiel Company (Schlawe, Pomerania, Niemcy), razem z bratem Oscarem opatentowali  jeszcze kilka wynalazków, m.in. zamykany breloczek w 1883. Niewiele więcej wiadomo o braciach wynalazcach, ale jeśli założyć, że kłódka została wyprodukowana w Sengpiel Company, to powstała między 1879 a 1942.

Z drugiej strony, Muzeum Zamków w Velbert (Niemcy) natrafiło na zapis, z którego wynika, że zamek został wyprodukowany przez Damm & Ladwig Company (firmę powstałą w 1870 w Velbert). Damm & Ladwig zostało wykupione przez Yale & Towne w 1927. Ta wersja wskazuje, na to, że F. Sengpiel Company dostarczało jedynie komponenty do kłódek, czyli zasuwki, a nie całe mechanizmy.



Kłódka Sengpiel's Patent



















"KNOW-HOW"
Aby zapobiegać korozji i zapewnić odpowiedni poślizg w zamku, można użyć oleju penetrującego w aerozolu ze specjalną rurką, która umożliwia smarowanie trudno dostępnych miejsc.
Do pomalowania kłódki można użyć uniwersalnej emalii do drewna i metalu w dowolnym kolorze.


Wszystkie przedmioty starodawne w Bogaczówce, poza ładnym wyglądem, muszą spełniać również funkcje użytkowe, a ponieważ jeszcze nie zgromadziłam majątku, który mogłabym ukryć w kufrze i zamknąć na kłódę, poniżej prezentuję kilka alternatywnych zastosowań:


- aby zobrazować, jak silna jest siostrzana miłość


-jako fejsbuk limiter- dla uzależnionych
 
- lub po prostu zabezpieczenie przy klasycznych majtach cnoty - w opcji z kluczem lub bez...


10 komentarzy:

  1. I am the collector who gathered up 60+ F Sengpiel Padlocks and posted the chart of sizes and weights on My Virtual Museum. You can leave me a message there, if you wish. Gordon

    OdpowiedzUsuń
  2. I am the collector who amassed 60+ F. Sengpiel padlocks and did the post about A-E sizes.

    OdpowiedzUsuń
  3. Znalazłem na stronie kłódkę F,Sengpiela. Mam taką samą z kluczem . Nr 6.Stan bardzo dobry. Ile może być warta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Bolesławie, ciężko powiedzieć. Wszystko zależy od kupca :-) . Wiem, że Gordon, kiedyś pokazywał swoją kolekcję na stronie myvirtumuseum. Może uda Ci się ją odszukać i może on byłby zainteresowany kupnem, jeśli takiej nie ma.

      Usuń
    2. Dziękuję za info. Do tej pory znalazłem oferty od 220 nawet do 300 zl

      Usuń
  4. Pytanie czy za tyle ktoś chce kupić, czy tylko ktoś chce sprzedać.
    Mam wrażenie, że teraz największe pieniądze można zrobić na wazonach z PRL-u. Niestety ja nie umiem się niczego pozbyć :-D

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam posiadam kłudkef,sengpiela 14 z chęcią odsprzedam za fajne pieniądze jeśli kogoś to interesuje czekam na info na e-mail lysol007@wp.pl

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań